Сон – найважливіший стан нашого організму. Ми проводимо в ньому практично третину життя. Він вкрай необхідний як для мозку, так і для всіх органів і систем нашого тіла. Без достатнього і якісного сну ми не здатні вести активний спосіб життя, ефективно працювати, будувати кар’єру, виконувати свої обов’язки і багато іншого, з чого складається наше повноцінне життя.

Якісний сон важливий не менше, ніж прийом їжі і рідини, а його порушення може призвести до ряду захворювань, грубе обмеження – до життєво небезпечних станів.

Саме тому Книга рекордів Гіннеса не реєструє рекорди по обмеженню сну!

Що таке сон і навіщо він потрібен?

Зі сторони, якщо спостерігати за сплячим, сон виглядає процесом пасивним. Насправді в організмі відбуваються складні і, на даний момент, ще не до кінця вивчені процеси.

Сам сон складається з циклів, які у дорослої людини тривають приблизно 90 хвилин. Всього за ніч ми послідовно проходимо через 4-6 таких циклів, між якими ми тимчасово прокидаємося, в нормі не запам’ятовуючи цього.

Кожен цикл складається з трьох стадій фази повільного сну (перша, друга, третя) і фази сну зі швидким рухом очей, швидкого сну (REM-сон, від англійського rapid eye movement).

Засинаючи, наш мозок, як по сходах, занурюється від першої поверхневої стадії сну до третьої глибокої стадії повільного сну. У цей час відбувається виведення продуктів обміну речовин, поповнення енергії, відновлення та налаштування органів нашого тіла, активація імунітету, синтез важливих гормонів, що беруть участь в організації росту у дітей і жирового обміну у дорослих і багато іншого.

У фазу REM-сну, яка виникає в кінці чергового 90 хвилинного циклу, наш мозок часто активніше, ніж в стані бадьорості. Відбувається аналіз і обробка інформації, яку мозок отримав протягом дня. Важливе запам’ятовується і розкладається по поличках нашої пам’яті, непотрібне забувається. Від ефективності цієї фази сну залежить наш інтелект, пам’ять, настрій. Вважається, що саме в фазу REM-сну ми частіше бачимо яскраві емоційні сни, які запам’ятовуються.

До ранку тривалість фаз швидкого сну збільшується, а фаз повільного сну скорочуються. Виходить, що в першій половині ночі мозок вирішує важливі метаболічні завдання, а тільки потім обробляє інформацію.

При порушеному сні страждає фаза швидкого сну. Ось чому при порушеннях сну, в першу чергу, страждають працездатність, пам’ять і настрій.

Який сон вважати здоровим?

Турбуватися нема про що, якщо ви засинаєте до 30 хвилин, протягом ночі прокидаєтеся 1-2 рази, при цьому загальний час нічного неспання не перевищує 30 хвилин, встаєте не раніше, ніж за 30 хвилин до будильника, включаєтеся в роботу за 15-30 хвилин, а протягом дня не виникає сонливість, що заважає вам працювати.

На жаль, так буває не завжди. Як і будь-який наш стан, сон теж схильний до хвороб.

Коли сон ламається …

Серед хвороб сну перше місце по праву займає безсоння.

Безсоння, або інсомнія – це труднощі засипання, підтримки сну у вигляді частих нічних пробуджень або раннього ранкового завершення сну задовго до передбачуваного часу вставання, при обов’язковому дотриманні умов для нормального сну (час, місце, спокій).

Тобто, якщо всю ніч у дворі гавкає собака, шумлять сусіди і ліхтар світить у вікно, то це не безсоння, а порушення умов для сну. При цьому повинна виникати денна сонливість з порушенням денного функціонування.

Практично дві третини людей хоча б раз у житті відчували короткочасне безсоння протягом однієї або більше ночей. Це виникає на тлі стресів, переживань, труднощів і інших чинників. На щастя, частіше сон відновлюється самостійно.

Однак, якщо причина, що викликає порушення сну триває, то з часом, протягом 3-х місяців, безсоння набуває хронічного перебігу і може підтримувати себе самостійно тривалий час, іноді десятиліття, вже без причини, що його викликала!

Іноді нам важко визначити, що може викликати порушення сну, іноді це більш-менш очевидно. Безсоння може бути як самостійним захворюванням, розвиватись за своїми законами, так і бути симптомом іншої недуги.

Причинами безсоння можуть бути більше 70 захворювань, які так чи інакше порушують сон.

Найбільш часті причини безсоння це:

Що робити, якщо виникло безсоння?

Дуже важливо розуміти, що таємниця сну для нас прихована природою. Ми не можемо усвідомлювати все, що відбувається з нами уві сні і адекватно його сприймати. Тому, якщо сон порушується, і протягом 1-2 тижнів не відновлюється, потрібно звернутися до лікарів спеціалізованого Центру проблем сну «АКСІМЕД» для з’ясування причин порушень сну і проведення необхідної діагностики сну – полісомнографії, лабораторної та інструментальної діагностики, для виявлення конкретної причини безсоння .

Хвороби сну часто вимагають консультації суміжних спеціалістів для постановки точного діагнозу і призначення правильної стратегії лікування, адже безсоння це серйозна хвороба.

Самостійний прийом заспокійливих або снодійних препаратів найчастіше призводить до погіршення ситуації і складності подальшого лікування.

Всі умови і необхідні фахівці для лікування хвороб сну є в Клініці сучасної неврології «АКСІМЕД».

Пройшовши курс обстеження і лікування, Ви зможете відновити здоровий, якісний сон і повернутися до повноцінного життя!